KAM V OKOLÍ

Tipy na výlety na Jesenicku a Zlatohorsku

Rozhledny a vysílače

Biskupská kupa (4.5 km pěšky nebo 8 km na kole)
Bílá kamenná rozhledna nad Zlatými Horami leží přímo na česko-polské hranici. Dostupná je např. po turistické trase ze Zlatých Hor nebo z rozcestníku „Petrovy boudy“, který je asi 4 km po hlavní cestě ze Zlatých Hor na Osoblahu. Rozhledna je určena především pro pěší turisty, výjezd a sjezd na kole je poněkud náročnější. 
web


Zlatý Chlum (10 km po cestě a 5 km pěšky)
Kamenná rozhledna nad městem Jeseník s pěkným výhledem na přilehlá údolí a hřebeny Jeseníků – od Pradědu, přes Keprník, Šerák po Smrk a Kralický Sněžník. Pokud není snížená viditelnost, lze také vidět jezera v Polsku. Hned vedle 26 metrů vysoké rozhledny je malá restaurace. 
web


Borůvková Hora (38 km po cestě a 8 km pěšky nebo na kole)
Dřevo-kovová rozhledna byla dokončena v roce 2006 a je tedy jednou z nejnovějších v České Republice. Rozhledna se nachází v lesích několik kilometrů západně od města Javorník. Dostupná je po zelené a modré turistické trase z Javorníka nebo po modré z obce Travná. 28 metrů vysoká rozhledna je volně přístupná veřejnosti, její součástí je i kamenný přístřešek.
web


Praděd (35 km)
Vysílač na nejvyšší hoře Moravy (1492 m n. m.). Televizní anténa o výšce 148 metrů má v přízemí restauraci a ve výšce 80 metrů krytou vyhlídkovou plošinu, ze které je kruhový výhled do dalekého okolí. Za dobré viditelnosti je vidět Alpy i Tatry. Cena za vyvezení jedné osoby výtahem je kolem 80Kč (rok 2006). Poměrně dobrý výhled do okolí je i z asfaltové plochy kolem vysílače.
web


Cvilín (25 km)
Kamenná rozhledna nad městem Krnov. ( 436 m n.m)
web

  • Praděd z letadla

Hrady, zámky, zříceniny

Edelštejn (2.5 km pěšky)
Z areálu Bohemaland po modré turistické.  

Koberštejn (12 km)
Ruiny starého hradu, sídla loupežníků, pár kilometrů od obce Rejvíz. 

Nový Hrad (55 km po cestě a část pěšky)
Málo známá zřícenina jednoho z nejrozsáhlejších hradních komplexů na Moravě. Nachází se nad obcí Dvůr Raškov poblíž Hanušovic. Dostupný je také po turistické cestě z obce Kopřivná. 
web 

Jánský vrch (38 km po cestě)
Jeden z mála zámků na Jesenicku ční nad městem Javorník. Součástí je trvalá sbírka a výstava dýmek. 

Vodní tvrz v Jeseníku (22 km)
Kamenná tvrz v centru města Jeseník. Uvnitř probíhají různé výstavy – např. historie Jesenicka, výstava kamenů apod. 

Na Jesenicku je množství dalších zapomenutých hradů, více info na www.hrady.cz 

Vrcholy a horské chaty

Králický Sněžník (40 km vzdušnou čarou)
Jeden z nejvyšších vrcholů oblasti s kruhovým výhledem na významné vrcholy Jesenicka na východě, polské roviny na severu, zařezané údolí řeky Moravy na jihu a Orlické hory na západě. Na Králickém Sněžníků stávala kamenná rozhledna, dnes jsou z ní jen ruiny, podobně dopadla i horská chata poblíž. Několik desítek metrů pod vrcholem pramení řeka Morava. 

Šerák a chata Jiřího (22 km vzdušnou čarou)
Vyhledávaný turistický cíl v létě i zimě (1350 m n. m.). Nachází se nad obcí Lipová-lázně a je součástí frekventované hřebenové stezky z Červenohorského sedla směrem na Keprník, Šerák a Ramzovou. Na chatě je větší restaurace. 400 metrů od chaty je konečná stanice sedačkové lanovky, vedoucí z Ramzové. Od chaty Jiřího je zajímavý pohled na město a lázně Jeseník a tzv. pásmo Orlíka, východní hřeben Jeseníků. 

Paprsek
Další oblíbená horská chata s restaurací. Je součástí mnoha běžkařských výletů v západní části Jeseníků a Rychlebských hor. Je také dobře dostupná na kole. Turisté se na ni nejčastěji vydávají z Petříkova, Branné nebo Starého Města. 

Technické zajímavosti

Zlatorudné mlýny (3 km)
Hornický skanzen se nachází dva kilometry od Zlatých Hor směrem na Ondřejovice. Je zde vybudována replika středověkých hornických mlýnů a naučná stezka „Údolí ztracených štol“. Parkoviště pro osobní auta je u hlavní komunikace vedle železničního přejezdu. 
web

Úzkorozchodová železnice Třemešná – Osoblaha (15 km)  
web

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně (25 km vzdušnou čarou)
Jde o největší vodní dílo v České Republice. Spodní nádrž přečerpávací elektrárny je ve hlubokém údolí potoka Divoká Desná, horní nádrž je o více než 500 metrů výše na poblíž vrcholu Mravenečník. Po předchozí domluvě lze zařídit exkurzi do útrob elektrárny i výjezd na horní nádrž vlastním autem. 
web

Farma větrných elektráren v Ostružné (25 km vzdušou čarou)
Šest větrných elektráren, každá se sloupem o výšce 40 metrů a délce listu 19 metrů. 

Další cíle na Zlatohorsku a Jesenicku

Mechové jezírko (10 km)
Naučná stezka k Mechovým jezírkům začíná u obce Rejvíz. Stezka vede částečně také po dřevěných chodníčcích chráněnnou oblastí s rašelinovými poli, bažinami a masožravými rostlinami. 

Panna Maria Pomocná (3 km pěšky)
Poutní místo poblíž Zlatých Hor s netradiční moderní architekturou. Přístup je např. po žluté turistické stezce, která křižuje hlavní cestu v blízkosti areálu Bohemaland nebo po Hornické nauční stezce. 

Lomy kolem Žulové (20 km vzdušnou čarou)
Poblíž obce Žulová se nachází několik bývalých zatopených lomů, z nichž minimálně ve dvou je povoleno koupání (u obce Uhelná a Vlčice). 

Karlova Studánka (23 km po cestě)
Horské lázeňské centrum s dřevěnými, architektonicky cennými budovami. 

Otmuchowské a Nyské jezero (30 km po cestě)
Kousek za hranicemi s Polskem leží dvě největší vodní plochy v širokém okolí. Pokud se budete pohybovat v této příhraniční oblasti Polska, neměli by jste zapomenout se na tato jezera podívat. 

„Eldorádo“ Holčovice (15 km po cestě)
Už desítky let zde mohou nejen děti vidět sochy prehistorických živočichů a pohádkových postav ve skutečné velikosti. Leží u hlavní komunikace při cestě ze Zlatých Hor přes Heřmanovice a dále směrem na Krnov v obci Holčovice. 

Jeskyně Na Špičáku (15 km po cestě)
Leží nad obcí Písečná  

Jeskyně Na Pomezí (30 km po cestě)
Vápencové jeskyně leží 2.5 km po cestě z obce Lipová-lázně směrem na Vápennou, Žulovou a Javorník. 

Vodopády Bílého Potoka – 2 kilometry z obce Nýznerov směrem na Smrk – Nejvyšší vrchol rychlebského pohoří. Do Nýznerova se dostanete ze Žulové, případně neznačenou cestou z Vápenné (za pilou). 

Aeroklub Mikulovice (14 km po cestě)
Po předchozí domluvě se členy aeroklubu je možné zařídit vyhlídkové lety z tohoto letiště. Letiště leží v obci Hradec – Nová Ves nad městem Mikulovice. Běžná délka letu nad nejzajímavějšími místy Jesenicka je 30 – 40 minut. 
web

Středověká zlatorudná štola (300 m)

Lázně Jeseník (15 km)

Vysoký vodopád
Na turistické stezce mezi Videlským a Červenohorským sedlem. 

Čertovy kameny
Skalní útvar v blízkosti Jeseníku. Leží na jedné z tras z města na Zlatý Chlum. 

Chcete strávit příjemnou dovolenou v Jeseníkách?
Už neváhejte a přijeďte rovnou k nám do Zlatých Hor. Čekají na Vás samostatné chatky s kompletním vybavením uprostřed krásné a čisté horské přírody.

 

Přesunout se na začátek